דראל-חבר-שוורץ משרד עורכי דין

דיני משפחה וירושה

דיני משפחה - מעמד אישי- צוואות ירושות

כל ההתחלות קשות, ובגירושים ההתחלה קשה כפליים. הצער,הכעס, תחושת האובדן, הבלבול והמידע שזורם מ"חבר שהתגרש" או מ "בת משפחה שמצויה בהליכי גירושין", וכד´ יוצרים תחושה של חוסר אונים, חוסר ודאות ולעיתים פחד וחרדה.

לפני הכל, צריך לדעת,להבין ולהפנים, כי דיני המשפחה בישראל הינם סבוכים ומורכבים ומגלמים בחובם מספר רבדים. לבד מקיומו של "מרוץ סמכויות", הקריטי והייחודי לתחום דיני המשפחה, ישנו צורך ממשי בהתאמת "אסטרטגיה וטקטיקה" אישית לניהול הליך הגירושין של כל לקוח בפני עצמו. כשם שאין משפחה הדומה לרעותה בהתנהלותה בשגרה, כך קל וחומר, אין ההתנהלות זהה או דומה בהליך המורכב והעדין של מלאכת הגירושין.

לכן, חשוב מאוד לקבל ייעוץ מקצועי, מקיף ופרטני של עורך דין המתמחה בענייני משפחה, אשר ידע לתת את מלוא המידע הרלוונטי ללקוח/ה, תוך הבנת מטרותיו/יה בהליך הגירושין, בניית אסטרטגיה וטקטיקה, מתאימה ונכונה בנסיבות הפרטניות של התא המשפחתי המתפרק, כשהמטרה העיקרית הינה להביא  להסכם גירושין טוב ומתאים עבור הלקוח/ה.

חשוב לזכור, כי בניגוד לחוק ולפרקטיקה הנוהגת במדינות אחרות ובשל הייחודיות של דיני המשפחה במדינת ישראל, גם בהתייחס לשאר ענפי המשפט, ישנה חשיבות מכרעת לאופן ניהול ההליכים, תוך בקיאות והבנה לעומק של שלל הסוגיות המורכבות הקיימות, תוך התאמת הייעוץ, ההכוונה והטיפול המשפטי המקיף והנכון ביותר לכל מקרה ומקרה.

למשרדנו ניסיון רב ומוכח בתביעות רכושיות מורכבות, משמורת והסדרי ראייה וביקור,מזונות וכל הנלווה להליך הגירושין. כמו כן, למשרדנו פרקטיקה רבה בניהול מצבי משבר, קיום הליכי משא ומתן וניסוח הסכמי טרום נישואין כמו גם הסכמי גירושין בעלי מורכבות כלכלית,רכושית,משפחתית ומשפטית.
משרדנו מלווה את הלקוח (באופן חסוי או גלוי) גם במסגרת הליכי גישור המתנהלים אצל מגשר וכן הליכי גישור המתנהלים במשרדנו.

אנו עוסקים, בין היתר, בנושאים הבאים: גירושין I מזונות  I חלוקת רכוש, עסקים, השקעות, והון משפחתי I הסכמי ממון I משמורת ילדים I ידועים בציבור I נישואים אזרחיים I הסכמי גירושין I צואות וירושות I

במסגרת הטיפול המשפטי ישנה ראייה כוללת ונרחבת המשלבת יחס אישי לכל לקוח, מתן מענה מהיר ביחס לכל שאלה היכולה להתעורר, תוך הבנה של מכלול האספקטים בדיני משפחה בכלל ובהליך הגירושין בפרט. כמו כן, ההליך מגלם בחובו חתירה לעבר מטרה משותפת והתאמת האסטרטגיה והטקטיקה המיטבית ביותר עבור לקוחותינו בין אם בהגשת תביעות והוצאת צווים דחופים ובין אם נקיטה בדרך של משא ומתן וגישור.
צוות המשרד מיומן ומקצועי בהשגת התוצאות האופטימאליות ביותר עבור כל לקוח/ה, תוך ליווי אישי בתהליך מראשיתו ועד להשגת התוצאות הטובות ביותר- עבורך הלקוח/ה.

צוואות ירושות:
חוק הירושה התשכ"ה-1965 מסדיר את נושא הירושות והצוואות (להלן: "החוק") בדין הישראלי.
החוק קובע כי במותו של אדם, רכושו יעבור ליורשיו. היורשים יכולים שיהיו יורשים על פי דין או יורשים על פי צוואה. בכלליות, חוק הירושה קובע כי מחצית מרכושו של הנפטר עובר לבן זוגו והמחצית השנייה עוברת לילדיו בחלקים שווים, אלא אם נקבע אחרת בצוואה של המוריש.
מהותה של הצוואה היא כיבוד וקיום רצונו של הנפטר לאחר מותו באשר לחלוקת רכושו. חשיבותה של הצוואה מתחזקת כאשר בני הזוג מצויים או הולכים לקראת הליכי גירושין וזאת מהטעם הפשוט, כי בדרך כלל, אדם לא ירצה להוריש לבן זוגו, ממנו הוא עתיד להתגרש, את רכושו, אלא ירצה להבטיח את עתיד ילדיו ו/או הקרובים לו. 
מכאן, מומלץ לבני זוג אשר מצויים בהליכי גירושין, או גרושים/ות לערוך צוואה ובכך להבטיח כי רכושם יועבר למי שהם חפצים בו.

את הצוואה ניתן לערוך במספר דרכים כדלקמן:

  1. צוואה בעדים –  מוגדרת בסעיף 20 לחוק. הצוואה הנחתמת ע"י המצווה וע"י שני עדים כשרים בפני עו"ד.
  2. צוואה בכתב יד – מוגדרת בסעיף 19 לחוק. צוואה הנערכת בכתב ידו של המצווה תוך ציון תאריך וחתימה.
  3. צוואה בפני רשות –  מוגדרת בסעיף 22 לחוק. צוואה המוגשת ל"רשות" כהגדרתה בסעיף וכוללת בין היתר שופט או רשם.
  4. צוואה "שכיב מירע" / צוואה בעל פה – מוגדרת בסעיף 23 לחוק. צוואה שנמסרת בעל פה מידי אדם שרואה עצמו עומד מול המוות בפני שני עדים. דברי המצווה יירשמו עם ציון התאריך והנסיבות לעריכתה ובחתימת שני העדים. הצוואה תופקד אצל רשם לענייני ירושה. במידה והמצווה נותר בחיים והנסיבות לעריכת הצוואה חלפו ועבר חודש ימים מאז, הצוואה תבוטל.

הצוואה חייבת להיעשות מתוך רצונו החופשי של המצווה וללא כל השפעה זרה על דעתו של המצווה.
ישנה אפשרות להתנגד לצוואה במידה וישנו חשש, כי נעשתה שלא מתוך רצון חופשי, תוך הפעלת לחץ חיצוני, אונס, תחבולה וכיוצ"ב.

צוואה שנערכה שלא כדין, שלא מתוך רצונו החופשי של המצווה, ייתכן ותבוטל על ידי ביה"מ.
יחד עם זאת, במקרה של טעות, יכול בית המשפט לפעול בהתאם לשתי דרכים: האחת, תיקון בהתאם לאומד דעת המצווה, אלמלא הטעות. השנייה, באם לא ניתן לתקן, אזי להעניק סעד של ביטול הצוואה.
צוואות /ירושות הינו נושא מורכב, ומסובך ומחייב התייעצות עם עו"ד המתמחה בתחום. 

 
לקבלת ייעוץ משפטי, חייגו:
03-5625552
עד 23:00
במקרים דחופים, לילות, סופ"ש או חגים:
052-2591659
ליצירת קשר לחץ כאן